دهه شصتی ها

تصاویر و خاطرات نوستالوژیک دهه شصتی / شما هم خاطرات خودتون رو برامون تعریف کنید...

دهه شصتی ها

تصاویر و خاطرات نوستالوژیک دهه شصتی / شما هم خاطرات خودتون رو برامون تعریف کنید...

نوستالژی (Nostalgia)، خاطره‌انگیز یا یادمانه یا دریغ نگاشت را می‌توان به طور خلاصه یک احساس درونی تلخ و شیرین به اشیا، اشخاص و موقعیت‌های گذشته، تعریف کرد. معنی دیگر نوستالژی دلتنگی شدید برای زادگاه‌است. واژه‌نامه انگلیسی آکسفورد، نوستالژی را شکلی از دلتنگی که ناشی از دوری طولانی از زادگاه‌است، تعریف کرده‌است.
(برگرفته از دانشنامه آزاد ویکی پدیا)

آخرین نظرات

دهه شصتی ها بسیار خوش شانس بودند زیرا

جمعه, ۲۲ فروردين ۱۳۹۳، ۱۲:۳۸ ق.ظ

برخی از مورخان و کارشناسان که اکثرا دهه ی هفتاد به بالا بودند اخیرا کشف کردند دهه ی شصتی ها خوشبخت ترین انسان هایی بودند که بعد از آدم و حوا پا به این کره ی خاکی گذاشتند.
بر اساس این یافته ها دهه ی شصتی ها از تولد تا بعد از وفات 7 خوان را می گذرانند. (البته برخی را گذرانده اند.) خوان هایی که همواره با ناداوری ها از آن سربلند بیرون آمده اند!

خوان اول: بحران پوشک و شیرخشک

در دهه ی شصت اصطلاحی بین زوج های جوان وجود داشت، آنها می گفتند: «بچه که عمر و نفسه ده تاش کمه، هزارتاش هم بس نیست!»
در همین راستا و همچنین در راستای نبود سینما، پارک و … برای گذراندن وقت در انتهای شب در بیرون از منزل، کانون های خانواده گرم و گرم تر شدند، آنقدر گرم که برخی محققین بر این عقیده هستند که گرم شدن زمین و آب شدن یخ های قطب شمال و جنوب نتیجه ی اقدامات انجام گرفته شده در دهه ی شصت می باشد.

دهه ی شصتی ها بسیار خوش شانس بودند، زیراکه به دلیل افزایش کمّی شان با بحران پوشک مواجه شدند، آن زمان هم مثل الان چینی ها مهربان نبودند که هر چیزی که کم داریم برایمان صادر کنند، در نتیجه به طور متوسط هر دهه ی شصتی هفته ای فقط یکی دو روز پوشک می بست و در باقی ایام هفته در آزادی کامل به سر می برد؛ البته این دهه ی شصتی ها از همان ابتدا نیز جنبه ی آزادی را نداشتند و با اعمالی که بر روی گل های قالی انجام دادند باعث بدنامی فرش های دستبافت ایرانی در سطح بین الملل شدند و کاهش صادرات فرش دستباف در این روزها نتیجه ی اقدامات نادرست دهه ی شصتی ها در آن زمان می باشد!
در کنار این بحران ، بحران شیر خشک هم مزید بر علت بود تا آنها با دست و پنجه نرم کردن با این بحران ها در کودکی امروز آماده ترین نسل حاضر برای اجرایی شدن طرح هدفمند کردن یارانه ها می باشند!

خوان دوم: مدرسه
دهه ی شصتی ها کلا خوش به حالشان بود، در کلاس های شونصد نفره درس می خواندند، آخرین یافته های علم آمار و احتمال نیز ثابت کرده هر چه تعداد دانش آموزان یک کلاس بیشتر باشد احتمال اینکه معلم از دانش آموزی درس بپرسد کمتر است؛ البته این اصل در مورد دهه ی شصتی ها صدق نمی کرد زیرا تا معلم اسامی بچه ها را می خواند تا حضور و غیاب کند وقت یک ساعت و نیمه ی کلاس تمام می شد.

خوان سوم: دانشگاه
کلاً مسئولان هوای دهه ی شصتی ها را خیلی داشتند، مدام برایشان سدسازی می کردند، یکی از این سدهای ساخته شده در آن سال ها «سد کنکور» نام داشت که البته به جای آب پشت آن «داوطلب» جمع می شد؛ مزیت سد کنکور به سدهای دیگر این بود که اصلا سوراخ نمی شد و لازم نبود کسی پتروس بازی در بیاورد و تا یک ماه انگشتش آبسه کند!
دهه ی شصتی ها در پشت این درب روزهای بسیار خوشی را گذراندند و روزها و شب های بسیاری را با «تست های 4 گزینه ای» هم آغوش شدند، و در انتها نیز به جنگ غول کنکور رفتند.
مسئولان در یک اقدام ژرف نگرانه و آینده بینانه از غول کنکور دعوت کردند تا بیاد و با دهه ی شصتی ها به عنوان یک بازی تدارکاتی دست و پنجه نرم کند تا دهه ی شصتی ها آمادگی پیدا کنند در سال ها بعد با غول های بزرگتری همچون غول تورم و بیکاری و مسکن و … مبارزه کنند!

خوان چهام: کار
دهه ی شصتی ها کم کم از دانشگاه بیرون آمدند، البته خودشان چندان تمایلی به بیرون آمدن از دانشگاه نداشتند اما دهه ی هفتادی ها آنقدر وارد دانشگاه شدند که دیگر در دانشگاه جایی نمانده بود و دهه ی شصتی ها از آنطرف دانشگاه بیرون افتادند!
فرصت های کاری بسیار بالایی برای آنها وجود داشت، از آبیاری گیاهان دریایی و گردگیری میز رایانه گرفته تا آسفالت سابی و متر کردن عرض خیابان ها.

خوان پنجم: ازدواج
همان طور که دهه ی شصتی ها سنشان بالا می رفت ازدواج هم سنش بالا می رفت، در همین راستا اکثر کارشناسان معتقد هستند دلیل بالا رفتن سن ازدواج نه بیکاری است و نه گران بودن مسکن، بلکه تنها دلیل بالا رفتن سن ازدواج، بالا رفتن سن دهه ی شصتی ها می باشد!

خوان ششم: عزرائیل
در همین راستا پیش بینی می شود دهه ی شصتی ها بسیار بسیار زیاد عمر کنند، زیرا همه ی آنها با هم به دنیا آمده اند و در نتیجه همه با هم بزرگ شده اند پس همه تقریبا در یک بازه زمانی فوت خواهند کرد؛ عزرائیل یحتمل در آن زمان که دهه ی شصتی ها به زمان مرگشان برسند آنقدر سرش شلوغ خواهد شد که دیگر بدون وقت قبلی جان کسی را نمی گیرد و در نتیجه دهه شصتی ها چند سالی را در وقت اضافه سپری خواهند کرد.
تصویر حذف شد!

خوان هفتم: آن دنیا!
بالاخره نمی شود همه چیز به کام دهه ی شصتی ها باشد، یحتمل آنها در آن دنیا با مفهوم کمبود امکانات مواجه خواهند شد، پیش بینی می شود در آن دنیا به همه ی روح های دهه ی شصتی بال نرسد و برخی از روح های دهه ی شصتی نتوانند در آسمان پرواز کنند


شما هم می توانید عکس ها، خاطرات، و دیگر موارد نوستالژیک خودتون رو برای ما ارسال کنید تا به اسم خودتون در وبلاگ به ثبت برسه. لطفا مطالب خودتون رو به ایمیل من ارسال کنید.

ایمیل دهه شصتی ها: 1360s.blog.ir@gmail.com

نظرات (۳۴)

 • داش دانیال
 • وضعیت ما دهه هفتادی ها هم تعریف چندانی نداره
  بازم سلام خیلی دلم گرفته خاطراتو که دیدم کاش دوباه برمیگشت. برام در ایمیل از اون دوران پیام  و عکس بذارین ممنون
  سلام . خواهش میکنم ، نظر لطف شماست ، یک دنیا سپاس واسه ساخت این سایت عالی ، مرسی، خاطراتمون واسمون یادآوری میشن :)  ، ان شاالله هر موقع برسم سر میزنمو با بچه های دهه ی شصت همراهم :)
  ان شاءالله ... توکل بر خدای خوبیها :)
  سلام . عصرتون به خیر

  آخیییییی ، چقده گناهداشتیمو داریم ، بچه های مظلومی بودیمو هستیم :( ( گاهی وقتها خنده ها واسمون تلخه ، من به یقین قبول دارم که ما نسل سوخته بودیم ) ، باز هم خداروشکر صبرمون خیلی زیاده ، نه توروخدا ان شاالله که تو اون دنیا اینطوریا نیست واسمون :) خداییش بیشترمون بچه های خوبی بودیمو هستیم ، کم توقع مرهبوووون :) نوع دوست ، آروم :) ، ان شاالله تا هستیم همینطور باشیم حتی بهترتر از قبل:)
  پاسخ:
  سلام. ممنون از اضهار لطفی که نسبت به این سایت دارید.
  ان شاء الله که همه دهه شصتی ها عاقبت بخیر هستن
  سلااااااااااام واقعا ممنون بابت وبلاگ عالیتون
  اصلا اشک تو چشام جمع میشه وقتی یاد دوران کودکیم میفتم واقعا چه دوران زیبایی بود...
  ای کاش بتونیم با یادآوری اون دوران شیرین نگزاریم کودک درونمون خاموش بشه!

  سلام بچه ها
  من یک وبلاگ درست کردم که توی اون می خام تمامی دخترپسرهای فارغ التحصیل دانشگاه های معتبر تهران که تهران زندگی می کنند و ورودی ۷۷-۸۳ یا متولد ۵۸-۶۳ هستند را دور هم جمع کنم.

  ((انجمن همسریابی – آشنایی برای ازدواج- فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر تهران))

  طبق بررسی های من هیچ کدوم از این سایتهایی که اینقدر توش دنبال همسر خوب می گردیم و مشکلاتمون رو می گیم مثل سایت حاج آقا شهاب مرادی (البته ایشان قابل احترام هستند) و یا همین سایت دکتر شیری (ایشان هم قابل احترام هستند) نمی تونن دردی از ما دوا کنن. مشاوره تا به کی؟ من می خام همه انهایی که توی این رنج سنی هستیم، همه اونهایی که سالها دس خوندیم لیسانس معتبر فوق لیسانس یا بعضی هامون دکتری خوندیم و از ازدواج غافل شدیم، دور هم جمع بشیم و ان شاء الله گهگاهی هم یک میتینگ توی مثلا پارک ملت برگزار کنیم همدیگه رو حضوری ببینیم و شاید فرجی شد. به نظرم الان دیگه وقتش رسیده به یکی از ابعاد دیگه زندگیمون یعنی ازدواج فکر کنیم. بسه هر چی درس خوندیم. ولی برای اینکه شخص مقابلمون هم این سالها تلاش ما را درک کنه و ارزشمند باشه براش، و گودی دور چشم و کچلی (پسرها) و هیکل های غیرورزشکاری و عینک های ته استکانی مون دلش رو نزنه (اینها نتیجه درس خوندن و کاره ای شدنه باید قدردانی بشه) بهتر دیدم یک رنج سنی و چند ویژگی دیگه رو به این گروه اضافه کنم در واقع یک ادم های بخصوصی رو دعوت کنم. اگر کار درست پیش رفت ان شاء الله یک گروه مجازی مثل واتس آپ و وایبر هم اوایل مهرماه درست می کنم. منتهاش باید حواسمون باشه و بیگدار به آب نزنیم.
  این دو تا ادرس وبلاگه نمی دونم کدومش بهتر جواب می ده فعلا هر دوتاش اولشه تا بعد یکیش که بیشتر توی صفحات گوگل نشون داده شد رو بعنوان پیج اصلی در بیارم.
  من الان نماز روز اول رجب رو خوندم (با اینکه تیپ و ظاهر من اصلا مذهبی نیست ولی اعتقاداتم زیاده) و دعا کردم ان شاء الله امسال سال عروس باشه
  http://salearoos.blogfa.com/
  http://salearoos.blog.ir/
  اینم جیمیلمه
  Salearoos@gmail.com

 • دنیای میکرو
 • اگه با تبادل لینک موافقی اطلاع بده ... عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی .... 
 • دختری از تبار تسنیم
 • سلام
  ما بچه های جای هفتادی هم اینجا توی این وبلاگ جایی داریم؟؟؟ یا جلو دست و پاتون و می گیریم؟
  پاسخ:
  سلام
  خواهش می کنم...
  بچه های همه ی نسل ها برای دهه شصتی ها محترم هستند.
  اصلا اگر دهه هفتادی ها نباشند ما خاطراتمون رو برای کی تعریف کنیم؟؟؟
  جالب بود و عالی

  برای چند لحظه بی خیال دنیا خندیدم
  اما بعد دیدم خنده نداره باید غصه خورد چون احتمالا با این تبلیغات دوباره برای بچه آوری، دهه نودی ها هم یه روز یه همچین حال خواهند داشت
  پاسخ:
  خوب متأسفانه جمعیت کشورمون داره پیر میشه و این به نفع هیچکس نیست.
  ما دهه شصتی ها هرچند مشکلات زیادی داشتیم اما خوشی های ما طعم دیگری داشت.
  سلام
  در شب آرزوها.. و در بهترین لحظه های خوبتان، یادی از این "بد" هم بکنید. التماس دعا.
  پاسخ:
  اختیار دارید...
  برای سلامتی شما:
  14 گل صلوات
 • وخدایی که دراین نزدیکیست ..!
 • خیلی جالب بود.....

  :)
  ههههههههه
  خوش بحال 60یا
 • عرفان اقوامی
 • بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام بر شما دوست عزیز
  اگر خون ایرانی در رگ هایت جریان دارد، لینک زیر را نگاه کن و نظرت خودت را به عنوان یک ایرانی درباره ی آن بیان کن.
  در صورتی که مایل به تبادل لینک هستید در بخش نظرات وبلاگ بنده عنوان کنید.
  موفق باشی و سرافراز - یا حق

  سلام به شما دوست عزیز!

  با "دوست داری روی زمین چه کاره باشی"و" ما چقدر زود باوریم" به روزیم

  نظر یادت نره ها!

  با آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز!

  سلام

  ریخت و پاش کنید....

  http://zareh.blog.ir/post/321

  کمی برای دل....

  یا علی
  دمتوووووووووووووووووووون گرم حرف دلاااااااایی رو زدی ها!!!
  با سلام وتحیات

  وبلاگ جدیدی رو ساختیم با محوریت مذهبی وبیان دغدغه های یک دانش آموز نسل سومی
  هنوز ابتدای فعالیت وبلاگ هست و محتاجیم به نظرات و انتقادات سازنده دوستان.


  درصورت تمایل به تبادل لینک،اطلاع بدید.

  ومن الله التوفیق  سلام، وبلاگ خوبی دارید.واقعا وبلاگ تکی داری! دوست دارم به عنوان یه کارشناس نظرتو در مورد وبلاگم بدونم.رتبه الکسامونم بد نیست یه نگاه بنداز اگر خواستی تبادل لینک کنیم خبر بده(کسب راحت درآمد اینترنتی)

  سلام  چرا از وبلاگت کسب درامد نمی کنی فقط کافیه یه کد تو وبلاگت بذاری بعد هر کسی که بیاد تو وبلاگت 200 ریال به حساب تو میاد. اول باید تو سایت این ↓↓↓↓↓↓↓↓ ثبت نام کنی.

   

   

  http://tagged.blogsky.com

  در 42 دومین روز از فعالیت وبلاگی فاطمیون تصمیم ب نظر سنجی از فعالان مجازی گرفتیم
  تا در صورت مثبت بودن برایند به فعالیت وبلاگیمون ادامه بدیم
  لطفا با نظز خود ما را راهنمایی کنید

  http://eheyat.blog.ir/1393/01/26-3

  با عرض سلام و خدا قوت خدمت شما فعال سایبری

  دوست عزیز وبلاگ شما در وبلاگ انجمن وبلاگ نویسان سایبری جهرم ثبت شده است.تقاضا مندیم برای فعالیت هر چه بیشتر و ارتباط دو طرفه وبلاگ jahromcyber.blogfa.com را در وبلاگ شخصی خود لینک کرده و با ارسال خبر های تولیدی و جذاب به این وبلاگ، باعث افزایش بازدید کننده وبلاگ خود شوید.

  درصورت همکاری با این انجمن به ما اطلاع دهید، ودوستان وبلاگ نویس(جهرمی) خود را به ما معرفی نمایید.

  با تشکر

  کارگرفرد  برگرفته از سایت تخریبچی (Takhribchi.ir)
  هه هه
  باحال بود
  پس ماها خوشبختیم
  خدایا شکرت از خوشبختیهای زیادمون :) 
  :))
  سلام.
  با "فراق کربلا سوزانده جانم را"  به روزیم...
  چند خط دلنوشته و یه شعر کوتاهه

  منتظر حضور شما و نظرات زیباتون در مورد این مطلب هستم...

  التماس دعای فراوان

  یا علی مدد

    

  به سلامتی اون پدری که

  هنگام تراشیدنموی کودک مبتلا به سرطانش

  گریه ی فرزندش رو دید

  ...

  ماشین رو داد به دستش

  در حالی که چشمانش پر از گریه بود

  گفت : حالا تو موهای منو بتراش !


  بسم الله...

  موافق نظر هرکسی هستم که موافق بچه های دهه شصته.

  یاعلی...

  جالب بود
 • محمدمهدی باقری
 • سلام
  خوب هستید ان شاء الله؟
  معلومه خیلی وقت گذاشتید برای این وبلاگ
  خدا خیرتون بده
  حقیر هم وبلاگی دارم که اگر منت سر بنده بزارید سری بزنید و نظری بزارید ممنون میشم
  در ضمن با مطلی تحت عنوان"نامه های خوانده نشده" به روزم.خوشحال میشم نظرتو راجع به این نامه ها بدونم.
  منتظرم
  یا علی مدد
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما بروز هستیم دوست عزیز خوشحال میشم تشریف بیارید خاک پاتون هستیم
  دوست عزیز لیاقت داشت وبمون تبادل لینک هم در خدمتتون هستم
   مقام معظم رهبری:
  *برای یک ملت، خسارتی بزرگ است که افراد آن با کتاب سر و کار نداشته باشند و برای یک فرد، توفیق عظیمی است که با کتاب مأنوس و همواره در حال بهره گیری از آن- یعنی آموختن چیزهای تازه- باشد....*
  ..................................................................
  هیئت مجازی کتاب

  http://heyateketab.blog.ir/

  آخییییییییییییییییییییییییییییی

  بیچاره ها

  دمت گرم داداش!
  برای دقایقی رفتیم به بیست و اندی سال پیش...
  یادش بخیر اونوختا
  دمت گرم داداش!
  برای دقایقی رفتیم به بیست و اندی سال پیش...
  یادش بخیر اونوختا
  سلام به وبلاگ من نیز سری بزنید و نظری نیز بدهید.
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی